Pon - Pt 9:00 - 18:00 Sob 9:00 - 14:00
Telefon
+48 665 111 358
Adres
Słupca, ul. Kościuszki 7A
E-mail
kontakt@familiaclinic.pl

Strefa Pacjenta

ZALECENIA PO EKSTRAKCJI

Tampon powinien być zagryziony w ustach przez 30 min. Przez 2 h po zabiegu nie należy pić i jeść. Nie wolno spożywać twardych, gorących i drażniących pokarmów przez 2 dni. Należy jeść po drugiej stronie jamy ustnej. Nie należy płukać intensywnie jamy ustnej przez 2 dni, aby nie wypłukać skrzepu. W razie pojawienia się obrzęku można przyłożyć zimny okład. Nie należy nagrzewać miejsca po zabiegu, nie spać na stronie, po której była wykonana ekstrakcja. Nie wolno palić papierosów przez 24h po zabiegu. W dniu ekstrakcji nie należy szczotkować zębów w okolicy usuniętego zęba. Przez 4-5 dni po zabiegu należy unikać wszelkich wysiłków, np. sport. Leki zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Obowiązkowa wizyta kontrolna w wyznaczonym terminie. W przypadku założenia szwów należy po okresie 7-10 dni zgłosić się na ich usunięcie. W przypadku komplikacji lub wątpliwości proszę kontaktować się z lekarzem prowadzącym.

ZALECENIA PO IMPLANTACJI

W ciągu pierwszych 2 dni nie należy spożywać gorących potraw i napojów, pokarmów twardych i kruchych. Zaleca się zażycie tabletki przeciwbólowej w momencie ustępowania znieczulenia oraz przed snem. Należy stosować zimne okłady w celu zapobiegania obrzękom i krwawieniom. Nie wolno palić papierosów przez 24h po zabiegu. Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu należy unikać szczotkowania okolicy implantowanej. Zaleca się płukanie jamy ustnej środkami przeciwbakteryjnymi np. Eludril. W celu wyeliminowania ryzyka powikłań należy przestrzegać higieny jamy ustnej. Przez 4-5 dni po zabiegu należy unikać wszelkich wysiłków, np. sport. Leki zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Po okresie 7-10 dni należy zgłosić się w celu usunięcia szwów. W przypadku komplikacji lub wątpliwości proszę kontaktować się z lekarzem prowadzącym.

ZALECENIA PO WYBIELANIU

WYBIELANIE PRZY UŻYCIU NAKŁADEK I ŻELU W WARUNKACH DOMOWYCH- SPOSÓB I KOLEJNOŚĆ DZIAŁANIA: Preparat należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (np. lodówka). Przed rozpoczęciem wybielania należy dokładnie umyć zęby. Na każdą nakładkę należy nałożyć jedną porcję preparatu. Nakładki z żelem należy założyć na umyte wcześniej zęby. Nadmiar żelu należy usunąć chusteczką higieniczną, patyczkiem do uszu lub suchą szczoteczką. Wybielanie należy przeprowadzać najlepiej w trakcie snu (min. 4h) lub w trakcie dnia przez 2-4 h raz lub dwa razy dziennie. Po zakończeniu zabiegu należy dokładnie umyć zęby. Szynę należy przepłukać bieżącą, letnią wodą, osuszyć i włożyć do pudełka.

ZALECENIA OGÓLNE PRZY WYBIELANIU GABINETOWYM I DOMOWYM:

Nie należy używać innych preparatów do wybielania. Po zabiegu nie należy jeść i pić przez godzinę po zabiegu. Przez tydzień po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę- należy unikać produktów spożywczych silnie barwiących np. kawa, herbata, czerwone wino, cola, ciemne soki owocowe, ciemne warzywa i owoce (spożywanie ich może osłabić efekt wybielania). Zakazane jest również spożywanie mocno kwaśnych potraw i napojów (np. owoce cytrusowe) oraz leków przeciwko nadkwasocie żołądka. Należy ograniczyć palenie papierosów przez pierwszy tydzień po zabiegu. W czasie trwania procedury wybielania i dwa tygodnie po jego zakończeniu nie wolno stosować preparatów zawierających żelazo (np. suplementy diety). Żelazo może przeniknąć do odsłoniętych wybielaniem szczelin w szkliwie, co grozi to trwałym przebarwieniem zębów. Nie należy pić i spożywać pokarmów z założonymi szynami. Zabieg wybielania jest przeciwwskazany kobietom ciężarnym oraz karmiącym, ponieważ nie przeprowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na tej grupie pacjentów. Tydzień przed i po zabiegu zalecane jest stosowanie specjalnych past z dużą zawartością fluoru lub do zębów nadwrażliwych, które zmniejszają nadwrażliwość zębów oraz poprawiają gospodarkę wapniową w tkankach zęba. Po zakończeniu zabiegu zęby będą zauważalnie bielsze. Kolor ostatecznie ustali się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia zabiegu. Ewentualna wymiana wypełnienia w zębie powinna odbyć po tym okresie. Czas utrzymania efektu wybielania zależy do diety i indywidualnej budowy tkanek zęba pacjenta. Jeśli po jakimś czasie zęby lekko ściemnieją, zabieg można ponownie powtórzyć po 6-12 miesiącach. Nie ma konieczności wtedy powtarzania całego zabiegu jeszcze raz, wystarczy założyć szyny z preparatem na 3-4 dni. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem dentystą.

ZALECENIA PO LECZENIU ENDODOTYCZNYM (KANAŁOWYM)

Przez godzinę po zabiegu nie należy jeść oraz pić ze względu na założony opatrunek chemoutwardzalny. Jeśli w trakcie zabiegu zastosowano znieczulenie miejscowe nie należy jeść oraz pić do momentu ustąpienia znieczulenia. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu można odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe leczonego zęba. W przypadku wystąpienia dużych dolegliwości bólowych lub obrzęku należy skontaktować się z lekarzem dentystą. W ciągu 30 dni od zakończenia leczenia należy odbudować koronę zęba, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Po upływie 6 m-cy od zakończenia leczenia należy zgłosić się na wizytę w celu wykonania kontrolnego zdjęcia rtg.

ZALECENIA PO USUWANIU KAMIENIA I PIASKOWANIU

W dniu zabiegu nie należy spożywać produktów silnie barwiących (np. czerwone wino, buraki, jagody, soki z ciemnych owoców lub warzyw), napojów gazowanych, soków owocowych oraz kwaśnych pokarmów. W dniu zabiegu należy ograniczyć palenie papierosów. Po zabiegu fluoryzacji nie należy pić oraz jeść przez godzinę po zabiegu. W dniu zabiegu nie należy szczotkować wieczorem zębów. Nadwrażliwość po zabiegu może występować przez pierwszych kilka dni po zabiegu.